BLOG

  /   07.06.2017

Okna SASH – wykreuj dodatkową przestrzeń w swojej kuchni

     Dwuskrzydłowe, z charakterystycznym system przesuwnym góra-dół, okna SASH (zwane również gilotynami) najczęściej spotykane w domach angielskich i amerykańskich, powoli zdobywają uznanie także w innych rejonach świata.

    W Aikon Distribution oferujemy drewniane okna sash (sprawdź całą ofertę: okna SASH) w dwóch wariantach:  klasyczny - działający dzięki balastom ciężarkowym umieszczonym w ramie okna (tzw. okna cords and weight), oraz nowoczesny – gdzie za mechanizm otwierania i zamykania odpowiadają sprężyny (czyli sash springs).

    Ciekawym rozwiązaniem, który dostępny jest w naszych gilotynach,  jest możliwość poruszania skrzydłami w różnych kombinacjach, tzn. otworzyć możemy jedno skrzydło (dolne lub górne, w tym wypadku drugie pozostaje nieruchome), drugą opcją są obydwa ruchome skrzydła. Do tych możliwości dochodzi jeszcze asymetryczność, w tej sytuacji powierzchnie skrzydeł są różne i w wyniku takiego układu uzyskamy tzw. niepełne otwarcie.

     Najważniejszą zaletą okien sash jest oszczędność przestrzeni – nie potrzebujemy dodatkowego miejsca przeznaczonego na otwarcie skrzydeł. Dzięki temu mamy dużo więcej możliwości aranżacji strefy okiennej: parapetów, półek, a nawet szafek czy stołu. W związku z tym gilotyny będą świetną propozycją do okien w kuchni, gdzie dodatkowe wolne miejsce jest bardzo cennym i pożądanym elementem. Pod oknami przesuwnymi góra-dół możemy więc zaplanować zamontowanie nawet zlewu czy pieca i nie będziemy mieli najmniejszych problemów z korzystania z tego sprzętu. Funkcja niepełnego otwarcia jest idealna dla stolarki okiennej w kuchni, mamy zapewnione stałe wietrzenie, ponieważ skrzydło o mniejszej powierzchni może pełnić rolę wywietrznika.

     W kuchni często otwieramy okna, nierzadko zmuszeni jesteśmy do przestawiania przedmiotów stojących najbliżej okna. Czy nie byłoby wspaniale gdybyśmy nie musieli ciągle przenosić  wazonów, doniczek czy drobnego sprzętu kuchennego za każdym razem kiedy chcemy otworzyć okno?