BLOG

  /   26.01.2018

     3 powody, dla których warto zainwestować w „ciepłą ramkę”

„Ciepłe” - to zdecydowanie najważniejsze słowo w całej branży producentów stolarki okiennej. Energooszczędna stolarka bezpośrednio wpływa na obniżenie rachunków za ogrzewanie i zmniejszenie efektu cieplarnianego. Jednym z kluczowych terminów pojawiających się w kontekście takich okien jest słynna „ciepła ramka”. W tym poradniku przybliżymy to pojęcie i podamy 3 ważne powody, dla których warto w ciepłą ramkę zainwestować.

Czym właściwie jest „ciepła ramka”?

Każde okno posiada tak zwaną ramkę dystansową, której zadaniem jest uszczelnienie krawędzi szyb zespolonych oraz oddzielanie ich od siebie (w pakietach dwu- lub trzyszybowych). W popularnych oknach stosuje się standardowe ramki wykonane z aluminium, których zaletą jest niska cena, a wadą wysoka przewodność cieplna. W efekcie ramka staje się jednym ze słabych punktów okna i wpływa na pogorszenie jego właściwości izolacyjnych.

Przez ramkę z domu ucieka ciepłe powietrze, a wraz z nim ciężko zarobione pieniądze właścicieli. Nikt nie lubi tego uczucia, dlatego konstruktorzy okien opracowali rozwiązanie, jakim jest ramka, którą wykonuje się z materiałów o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych. W ten sposób otrzymano nowe rozwiązania ogólnie nazwane “ciepłą ramką”, a szyby wykonane w oparciu o takie technologie zyskały miano szyb z “ciepłą krawędzią”.

Kryterium ciepłej ramki według normy PN-EN ISO 10077-1

Zgodnie z normą PN-EN ISO 10077-1, za krawędź o polepszonych parametrach cieplnych uznać można taką krawędź, której ramka dystansowa spełnia następującą nierówność:

Σ (diλi) ≤ 0,007 W/K

gdzie:

di – grubość ścianki materiału
λi – współczynnik przewodzenia ciepła materiału w W/Mk

Poniższa tabela pokazuje, jak powyższe kryterium spełniają ramki z różnych materiałów:

materiał Σ (diλi) ciepła ramka?
aluminium 0.12160 nie
stal 0.04000 nie
stal nierdzewna 0.00680 tak
materiał sztuczny 0.00198 tak

Wyraźnie widać, że zarówno ramka dystansowa wykonana z aluminium, jak i ramka ze stali zwykłej nie spełniają podanego w normie kryterium więc nie mogą być klasyfikowane jako “ramka ciepła”.

Koniec problemu ze skraplaniem się pary wodnej

To właśnie aluminiowe ramki powodują, że zimą w źle wentylowanych pomieszczeniach na szybach wokół ramy okiennej gromadzi się para wodna. To właśnie efekt zbyt dużej różnicy temperatur pomiędzy szybą zewnętrzną a wewnętrzną, której sprzyja ramka aluminiowa. Po zastosowaniu ramki z odpowiedniego materiału problem kondensacji wilgoci na szybach w dużej mierze znika, co przekłada się na większy komfort mieszkańców i zdrowszy sen.

Musimy jednak pamiętać, że sama „ciepła ramka” nie chroni przed powstawaniem pary wodnej w pomieszczeniu i jej osadzaniem się na oknach, należy dbać także o odpowiednią wentylację pomieszczeń, a więc wietrzenie mieszkania i niezasłanianie kanałów wentylacyjnych. W przypadku niedziałającej wentylacji zawsze pojawi się problem pleśni, nadmiernej wilgotności powietrza, a w końcu grzyba na ścianie.

Niższe koszty ogrzewania

Oczywiste jest, że okna starego typu, które nie grzeszą szczelnością i jakością, mogą drastycznie wpłynąć na podwyższenie rachunków za energię cieplną. Przez nieszczelne okna może wydostawać się nawet 20% ciepła.
Wymiana okien na takie z „ciepłą ramką” jest oczywiście nieco większym wydatkiem, ale należy go traktować w kategoriach mądrej inwestycji. Takiej, która w krótkim czasie się zwróci.

Większa trwałość okien

Ramki dystansowe mają za zadanie także chronić wnętrze okien przed dostawaniem się wilgoci czy zanieczyszczeń. Pomaga w tym specjalny środek osuszający: argon lub krypton. Jeśli ramka jest nieszczelna, to wspomniane gazy zaczynają się ulatniać i pakiet szybowy całkowicie traci swoje izolacyjne właściwości. Ponadto do wnętrza okien zacznie dostawać się wilgoć, a ona sprzyja powstawaniu pleśni.

Okno, wewnątrz którego pojawiła się pleśń, powinno zostać natychmiast wymienione, bo zwyczajnie nie spełnia ono swojej funkcji izolacyjnej, nie wspominając już o estetyce. W przypadku stolarki z „ciepłą ramką” te problemy nie występują.

Podsumowując przedstawiamy 3 powody, dla których warto zainwestować w ciepłą ramkę:

poprawę termiki okna - okno będzie zdecydowanie cieplejsze w stosunku do okna w którym jest zastosowana standardowa ramka aluminiowa;

ograniczenie kondensacji pary wodnej na obrzeżu szyby;

oszczędność kosztów ogrzewania.