BLOG

3 powody dla których warto wybrać bramę segmentową

  /   03.09.2019

3 powody dla których warto wybrać bramę segmentową

Niezależnie od tego czy garaż jest usytuowany w bryle budynku, połączony z nim, czy też jest budynkiem wolnostojącym — powinien być jak najbardziej funkcjonalny, bezpieczny i łatwo dostępny. Przed zakupem bramy garażowej, należy zwrócić uwagę m.in. na jej parametry, przeznaczenie czy warunki zabudowy.
Najpopularniejszym rozwiązaniem zamknięcia garażu jest niewątpliwie brama segmentowa. W poniższym artykule przedstawiamy 3 powody, dla których warto wybrać właśnie to rozwiązanie.

1. Funkcjonalność bramy segmentowej

Brama segmentowa przy otwieraniu i zamykaniu nie wysuwa się poza lico garażu. Ta oszczędność miejsca to jeden z głównych powodów, dla których ten rodzaj zamykania garażu jest najczęściej kupowany przez inwestorów.  Skrzydło bramy otwiera się do wewnątrz, chowa pod sufitem lub z boku ściany garażu. Zapewnia to komfort użytkowania, ponieważ nie trzeba posiadać sporego podjazdu, jak w przypadku bramy uchylnej, której skrzydło otwiera się na zewnątrz. Bramy segmentowe sprawdzą się więc na pewno w garażach, które są usytuowana niedaleko ulicy lub w linii ogrodzenia.

brama segmentowa

Segmentowa brama garażowa – zastosowanie na małym podjeździe

Bramy segmentowe montuje się po wewnętrznej stronie otworu, umieszczając dookoła prowadnice, po których porusza się skrzydło. W związku z tym potrzebna jest wolna przestrzeń po bokach otworu i nad nim (nadproże o wysokości ok 20-30cm) oraz strop, do którego prowadnice będę przymocowane (w wersji chowanej pod sufitem). To jednak jedyne ograniczenia, kształt nadproża nie odgrywa tutaj większej roli, może być nawet łukiem (zdjęcie poniżej). Więcej na temat montażu i użytkowania bramy segmentowej w naszym artykule: „Jaką wybrać bramę garażową? Przegląd bram.”

brama segmentowa z nadporożem

Brama segmentowa z nadporożem w kształcie łuku

2. Izolacja cieplna

Bramy garażowe jako ruchome elementy (w dodatku o powierzchni do 12m2) są niestety źródłem największej utraty ciepła z budynku. Obniżenie kosztów za ogrzewanie oraz odpowiedni komfort cieplny zapewniają właśnie bramy segmentowe. Są w tym wypadku bezkonkurencyjne: współczynnik przenikania ciepła U może wynosić nawet 0,79 W/m2K. Taki wynik segmentówki osiągają m.in.: dzięki nowoczesnym panelom wypełnionym pianką poliuretanową, systemowi uszczelnień oraz dodatkowym osłonom międzypanelowym.

System uszczelnień w bramie Wiśniowski UniTerm

3.  Bezpieczeństwo

Jednym z ważniejszych aspektów użytkowania bramy segmentowej jest jej bezpieczeństwo, dlatego producenci przywiązują ogromną wagę by ich konstrukcje nie narażały użytkowników  na nieprzyjemności oraz chroniły ich majątek. Bramy segmentowe wyposażone są w zabezpieczenia w razie zerwania lin  - hamulec, który zapobiegnie opadnięciu skrzydła oraz ochronę przed pęknięciem sprężyn (rysunki poniżej).

Hamulec bezpieczeństwa

Zabezpieczenie przed pęknięciem sprężyn

Wyprofilowany kształt paneli

Segmenty wykonane są z paneli z zabezpieczeniem kształtowym, można więc swobodnie przesuwać dłoń po każdym segmencie bez obaw o załamanie się części, czy niebezpieczeństwo przytrzaśnięcia.

Bramy segmentowe można też skuteczniej zabezpieczyć przed włamaniem, przez zastosowanie  mocniejszego ryglowania niż w bramach uchylnych.
Istnieje możliwość wyposażenia bramy segmentowej w specjalnie zabezpieczenie przed podważeniem – podczas zamykania taka brama automatycznie rygluje się w szynie napędu, co skutecznie uniemożliwia jej podważenie.

WAŻNE! Segmentowa brama garażowa jest wyposażona w zabezpieczenia przeciążeniowe – w  sytuacji zetknięcia z przeszkodą, zatrzymuje skrzydło bramy, a następnie cofa je do góry.

Zabezpieczenie przeciążeniowe

Ze statystyk wynika, iż prawie 80% osób stawiających garaż przy swoim domu wybiera bramę segmentową. Mimo, że wynaleziono tańsze zamienniki, cieszy się ono nieustannym wzrostem popularności. Ważnym  atutem bram segmentowych jest duża liczba wzorów. Bez żadnych problemów można je dobrać zarówno do domów o nowoczesnej architekturze, jak i tych klasycznych. Dopasowanie segmentówki do drzwi, stolarki okiennej czy do bramy wjazdowej jest samą przyjemnością.