Profile Aluplast to najczęściej kupowana marka wśród stolarki okiennej. Na rynku istnieje od ponad 20 lat i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm okiennych.
Systemy Aluplast mają wiele zalet, ale największą jest niewątpliwie doskonały stosunek jakości do ceny. Okna Aluplast są również bardzo trwałe i wymagają jedynie niewielkiego nakładu pracy i kilku zabiegów w regulacji i konserwacji, aby służyć swoim właścicielom przez wiele lat.
Zobacz naszą ofertę okien Aluplast:
Jak regulować okna Aluplast?
Regulacja okien Aluplast, a w zasadzie regulacja okuć w tych oknach, polega na zmianie położenia ramy skrzydła okiennego względem ramy ościeżnicy. Dzieje się to poprzez przesunięcie odpowiednich, współpracujących ze sobą elementów okuć okiennych w celu usunięcia ewentualnych wad i niedogodności użytkowania. Mówiąc o wadach mamy na myśli: ocieranie się o siebie elementów konstrukcyjnych okna, utrudnienia w otwieraniu lub zamykaniu, problem ze sterowaniem klamką.
Nowoczesne okucia pozwalają na zmianę położenia elementów konstrukcyjnych okna w trzech płaszczyznach (góra/dół, lewo/prawo, przód/tył). Jest to zależne od potrzeb i rezultatu, jaki chcemy uzyskać w wyniku wykonanych czynności regulacyjnych.
Regulacja okuć w górę i w dół albo regulacja boczna w lewo i w prawo pozwala uzyskać prawidłowy zakres zachodzenia przylgi skrzydła wraz z uszczelką za ramę ościeżnicy. Regulacja okuć w przód lub tył polega natomiast na zwiększaniu bądź zmniejszaniu siły docisku skrzydła okiennego do ramy ościeżnicy.
Okna Aluplast w magazynie Aikon Distribution
Jak regulować okna Aluplast?
Regulacja sezonowa
Regulację okien Aluplast powinno przeprowadzać się sezonowo. Najlepiej robić to na początku lata oraz przed zimą. Kiedy na zewnątrz robi się coraz chłodniej tryb zimowy okien pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu. Regulacja okien na zimę powinna zacząć się od sprawdzenia rolek ryglujących w skrzydle. Należy ustawić je tak, by zwiększyć szczelność okna, tym samym ograniczając napływ zimnego powietrza do środka. Za siłę docisku skrzydła okiennego do ościeżnicy, a także prawidłowe ich położenie odpowiadają okucia. Chcąc zwiększyć siłę docisku, trzeba przesunąć rolki ryglujące tak, by znajdowały się bliżej uszczelek.
Co ważne, po pierwszej regulacji warto sprawdzić, czy okno bez problemu się zamyka i otwiera. Jeśli pojawiły się trudności, oznacza to, że skrzydło jest dociśnięte za mocno i powinno zostać nieco odsunięte od uszczelek.
Wraz z nadejściem lata warto przeprowadzić kolejną regulację docisku okien PCV. Tym razem należy postępować odwrotnie niż w przypadku regulacji okien na zimę – zmniejszyć siłę docisku skrzydła do ościeżnicy.
Regulacja awaryjna
Jeżeli nie regulujemy jednak okien sezonowo, powinniśmy bezwzględnie przeprowadzić regulację w sytuacji, kiedy zaobserwujemy, że okna są mniej szczelne albo pojawią się trudności z ich otwieraniem i zamykaniem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że skrzydła po prostu zmieniły pozycję. Mimo, iż okna Aluplast są bardzo trwałe i bez problemu działają przez wiele lat, to jak każde okna “zużywają” się, a drobne nieprawidłowości są możliwe. Brak regulacji może doprowadzić do sytuacji, w której nie zdołamy zamknąć okna albo przyczynić się do znacznego obniżenia temperatury w mieszkaniu.
Regulacja okien PCV - zrób to sam
Samodzielna regulacja okien Aluplast nie jest rzeczą niemożliwą, ale nie jest też najłatwiejsza. Mając do dyspozycji kilka narzędzi oraz wiedzę, jesteś w stanie samodzielnie wykonać poprawną regulację swoich okien, trzeba to jednak robić ostrożnie i dokładnie. Dzięki temu regulacja szczelności okien będzie dopasowana do panującej pory roku i tym samym poprawisz ich funkcjonalność. Jeżeli jednak Twoje okna są jeszcze objęte ochroną gwarancyjną to warto prace regulacyjne zlecić profesjonalnej firmie.